Rendszerüzenet

Pörögnek a milliók, avagy mi várható, ha elmaradt a Kft-k törzstőke emelése

A jogalkotó 2016. március 15-éig adott határidőt a Kft-k számára a kötelező feltőkésítésre, amelyet az Országgyűlés 2017. március 15-éig meghosszabbított. A határidő már lejárt, tehát, azok a társaságok, amelyek 2017. március 15-éig nem hoztak határozatot a törzstőke felemeléséről, illetve a meghozott határozatot 2017. április 14-ig nem nyújtották be a cégbíróságra és nem kezdeményezték a változásbejegyzési eljárást, szankcióra számíthatnak. 

A taggyűlés, a törzstőke felemelése helyett dönthetett a társaság átalakulásáról, vagy megszüntetéséről is. A döntést (taggyűlési határozatot) 2017. március 15. napjáig kellett meghozni, a változásbejegyzési kérelmeket pedig 2017. április 14-ig, átalakulás esetén a második közzétételt követő 30 nap eltelte után – kellett a cégbíróságra benyújtani.

A cégbíróság azokat a társaságokat, melyek törzstőkéje nem éri el 3 millió forintot, törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatása után megszűntnek nyilvánítja és elrendeli a kényszertörlési eljárás megindítását. A társaság jogerős megszüntetésének és a kényszertörlési eljárás megindítása elrendelésének a jogkövetkezménye, hogy:

- a kényszertörlés közzététele után nem folytatható gazdasági tevékenység;

- a cég neve kiegészül a „kényszertörlés alatt” toldattal;

- a társaság esetleges hitelezői bejelenthetik követeléseiket;

- ha a cég nem fizeti ki valamennyi hitelezőjét a kényszertörlési eljárás alatt, a bíróság eltiltja a többségi befolyással és korlátlan felelősséggel rendelkező tagokat és a vezető tisztségviselőket;

- a céget a cégbíróság hivatalból törli a cégjegyzékből.

 

A kényszertörlési eljárás során eltiltott személy, az eltiltó végzés jogerőre emelkedésétől számított 5 évig:

- nem válhat betéti társaság beltagjává, közkereseti társaság tagjává, egyéni vállalkozóvá;

- nem szerezhet gazdálkodó szervezetben többségi vagy azt meghaladó szavazati jogot;

- nem lehet vezető tisztségviselő gazdasági társaságban (ügyvezető, elnök, vezérigazgató, stb.), azaz nem csak a kényszertörléssel érintett, hanem valamennyi olyan cégből törölni kell, ahol vezető tisztségviselő.

 

A törvényességi felügyeleti eljárás illetéke 100.000 Ft, amely a társaságot terheli, annak megszűnése esetén hitelezői igénynek minősül.

 

Abban az esetben, ha a változásbejegyzési kérelmet nem nyújtották be a cégtörvényben előírt határidőn belül, akkor a cégbíróság a céget 50.000 forinttól 900.000 forintig terjedő pénzbírsággal sújtja. A bírság összegét a bírónak az eset összes körülményeire figyelemmel kell megállapítania. Mivel eljárási jogintézményről van szó, helye lehet a Pp. igazolási kérelemre vonatkozó szabályai megfelelő alkalmazásának, így a jogi képviselő számára ajánlható, hogy - adott esetben - a beadvány késedelmes benyújtásakor már azzal egyidejűleg terjesszen elő a mulasztás vétlenségét alátámasztó körülményekre hivatkozó igazolási kérelmet, ha ennek feltételei fennállnak.

 

Források:

http://birosag.hu/sites/default/files/allomanyok/birosagi_hirek/letesito_okiratok_modositasa_az_uj_ptk.17.05.10.pdf

https://jogaszvilag.hu/rovatok/napi/erre-szamithat-ha-nem-emelt-torzstoket

 

szerk: Pató Viktória Lilla

 

 

Hozzászólások