Ügyvédi kamarai tagsággal és egyéb ügyvédi jogi fogalmakkal kapcsolatos változások az ügyvédi kódex törvénytervezete alapján
Ügyvédi letét
A törvényjavaslat az ügyvédi letétet részletesebben szabályozza az ügyfélvédelem érdekében.
A letéti szerződésben meg kell határozni a letéteményes díjazását, vagy rögzíteni kell a letét ingyenességét. A letétnek három típusa van. Teljesítési letét esetében az ügyvéd azért vesz át letétet, hogy azt, a letét átvételére jogosultnak átadja, vagy bizonyos rendkívüli esetben a letevőnek adja vissza. A szerződést a letevő akkor mondhatja fel, ha arra a letéti szerződés kifejezetten feljogosítja. Költségletét esetében az ügyvéd az eljárási cselekmények költségének fedezetére fordítja.
Őrzési letét esetében az ügyvéd az írásba foglalt letéti szerződésnek megfelelően, a letevőnek adja vissza. Letétként az ügyvéd pénzt, készpénz-helyettesítő fizetési eszközt, utalványt, értékpapírt vagy más okiratot vehet át, őrizhet és kezelhet, a letett pénzt lekötheti természetesen saját vagyonától elkülönítetten.
Az ügyfelek letett értékeinek biztonságát szolgálja az a szabály, hogy az ügyvéd az általa kezelt, a kötelező legkisebb munkabér havi összegének kétszeresét elérő letétek adatait és azok változását a területi ügyvédi kamarák által működtetett elektronikus letéti nyilvántartásban rögzíti. Az elektronikus nyilvántartásból az ügyvédi kamara a letevő számára elektronikus úton a letét adatairól adatot szolgáltat. Fontos szabály még, hogy a letét ellenőrzése hatósági ügy.
Ügyvédi tevékenység szüneteltetése
A korábbi szabályozáshoz képest változás, hogy az ügyvédi tevékenység szüneteltetését a területi kamara határozott időtartamra engedélyezi, amely időtartam nem lehet rövidebb három hónapnál és öt évenként meghosszabbítandó.
Ennek indoka, hogy az ügyvédi tevékenység gyakorlójáról tevékenységének szüneteltetetése alatt is legyen a kamarának információja. Az ügyvédi tevékenység szüneteltetését a területi kamara akkor engedélyezi 54§ (1), ha az ügyvédi tevékenység gyakorlója megfelelően gondoskodott a saját, illetve az ügyvédi iroda megbízásainak átadásáról vagy megszüntetéséről, valamint ha gondoskodott az alkalmazásában állók munkaviszonyának a megszüntetéséről. Mindemellett arcképes igazolványát a területi kamarában a szüneteltetés időtartamára le kell adnia. Ha ügyvédi irodába tartozó ügyvéd szeretné szüneteltetni tevékenységét, az iroda előzetes hozzájárulására szükség van. A szüneteltetés időszaka alatt nem gyakorolhatók a kamarai tagságból eredő jogok, azonban a tagdíj befizetésére kötelezett és az adatváltozást is be kell jelentenie.
Az ügyvédi tevékenységek gyakorlói
A Javaslat a tevékenység-központú megközelítésével összhangban szerkezetileg kettéválasztja az ügyvédi tevékenységet gyakorló természetes személyek és szervezetek körét. Az ügyvédi tevékenységet gyakorló természetes személyek között elsőként nevesíti az ügyvédet, aki az ügyvédi tevékenységet üzletszerűen, saját gazdasági kockázatvállalása mellett egyéni ügyvédként vagy ügyvédi iroda tagjaként folytathatja. Az ügyvéd egyidejűleg egyéni ügyvéd és ügyvédi iroda tagja csak az egyszemélyes ügyvédi iroda jogutód nélküli megszűnése után lehet addig, míg a volt tag egyéni ügyvédi bejegyzése hatályossá nem válik. 57. § „Ha az egyszemélyes ügyvédi iroda a jogutód nélküli megszüntetéséről szóló döntésében az ügyvédi tevékenységre vonatkozó valamennyi megbízásából fakadó jogait és kötelezettségeit tagjára átruházza. A bejegyzéssel az egyszemélyes ügyvédi iroda megszűnik és a volt tag egyéni ügyvédként működik tovább. Amíg a bejegyzés nem válik hatályossá, az ügyvéd egyszerre működhet egyéni ügyvédként és egyszemélyes ügyvédi iroda tagjaként.”
Felvétel a területi ügyvédi kamarába
Az ügyvéd területi kamarába való felvételének feltételei között újdonság, hogy területi kamarába ügyvédként fel kell venni azt, aki a kérelem előterjesztését megelőző tíz évben legalább egy évig folytatott ügyvédi joggyakorlatot. A tíz éves időkorlát bevezetése az ügyvédi hivatás megfelelő színvonalon történő gyakorlását kívánja elősegíteni, megkövetelve az ügyvéd szakmai tudásának a változó jogszabályi környezethet alkalmazkodását. Annak biztosítása érdekében, hogy a jogtanácsosként folytatott joggyakorlat ügyvédi joggyakorlatként figyelembe vehető legyen, a Javaslat az átmeneti rendelkezések között egy kisegítő szabályt hoz létre. A 2017. október 31-ig benyújtott kérelem esetében, a kérelem benyújtását megelőző egy évben törvényszéki nyilvántartásba vett jogtanácsosként folytatott joggyakorlat ügyvédi joggyakorlatnak minősül.
Európai közösségi jogász és a külföldi jogi tanácsadó felvétele
Az európai közösségi jogász ügyvédként való felvételének követelményei megegyeznek az ügyvédekre vonatkozó szabályokkal. Speciális feltétel azonban, hogy Magyarországon három éven keresztül magyar joggal kapcsolatos (akár az Európai Unió jogának magyarországi alkalmazásával összefüggésben) ügyvédi tevékenységet kellett végeznie, illetve a megfelelő szintű magyar nyelvtudás. Európai közösségi jogász alkalmazottként csak akkor végezhet ügyvédi tevékenységet, ha felvételt nyert a kamarai nyilvántartásba. A külföldi jogi tanácsadóra vonatkozó rendelkezések tartalmi változtatás nélkül kerülnek átvételre, tehát a tevékenység végzésük feltétele kamarai nyilvántartásban szerepléshez kötött.
A kamarai tagságban beállt változások
Az alkalmazott ügyvéd a hatályos szabályokkal ellentétben az új szabályozás értelmében területi kamara tagjaként folytathat ügyvédi tevékenységet. Az alkalmazott ügyvéd munkaviszonyban áll és kizárólag a munkáltatója felelősségi körén belül járhat el, így felelősségbiztosítást a munkáltatója köt rá. A Javaslat lehetővé teszi, hogy az alkalmazott ügyvéd több ügyvéddel, illetve ügyvédi irodával is munkaviszonyban álljon akkor, ha valamennyi munkáltató ugyanannak az ügyvédi társulásnak vagy irodaközösségnek a tagja, és ezt a területi kamarának bejelentették.
Az ügyvédjelölt tevékenységét munkaviszonyban végzi, mely ügyvéddel, európai közösségi jogásszal, ügyvédi irodával, illetve európai közösségi jogászi irodával állhat fenn. Az ügyvédjelölt nem kamarai tag, de ügyvédi kamarai nyilvántartásba kell venni. A Javaslat elhagyja azt a korábbi szabályt, hogy csak abban az esetben foglalkoztathat valaki ügyvédjelöltet, ha ő maga azt megelőzően két éven keresztül folyamatosan gyakorolt ügyvédi tevékenységet.
A kamarai jogtanácsos nem jogosult letét átvételére és kezelésére. Eltérés a jogtanácsosi törvényerejű rendelethez képest, hogy főszabály szerint meghatározza, hogy a kamarai jogtanácsos- a kapcsolt vállalkozások kivételével- legfeljebb két nem természetes személy jogalannyal állhat ügyvédi tevékenység folytatására irányuló munkaviszonyban.
A jogi előadó önállóan ügyvédi tevékenységet nem végezhet, azt kizárólag a kamarai jogtanácsos helyettesként és utasításainak megfelelően folytathatja akkor, ha az ügyvédi kamara nyilvántartásában szerepel. A nyilvántartásba vétel csak ügyvédi tevékenységben való közreműködés esetén kötelező a jogi előadó számára.
Az irodagondnok, ügyvédi tevékenységet gyakorló természetes személy kijelölése akkor történik meg:
- ha magasabb szintű ügyvédi szakértelmet igénylő feladatok teljesítése szükséges az ügyvédi tevékenység zavartalan elvégzéséhez,
- ha az ügyvéd folyamatosan akadályoztatva van feladata elvégzésében,
- ha az ügyvéd kamarai tagsága megszűnt és nem gondoskodott a folyamatban lévő ügyeiről,
- ha a jogutód nélkül megszűnő ügyvédi iroda nem teljesíti a megszűnéssel összefüggő kötelezettségeit,
- ha az ügyvédi iroda felszámolás alatt áll.
Ügyvédi iroda átalakulása, társulás és irodaközösség
A Javaslat szabályozza az ügyvédi iroda átalakulását is. Az ügyvédi iroda más típusú jogi személlyé nem alakulhat át. Ügyvédi iroda csak ügyvédi irodával egyesülhet és csak ügyvédi irodákra válhat szét. Az átalakulásáról a taggyűlés dönt. A Javaslat külön névviselési szabályt ad az európai közösségi jogászi irodára, melyre e speciális névviselési szabályon kívül az ügyvédi irodára vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
Az ügyvédi társulás olyan szerződéses jogviszony, amely az ügyvédi tevékenység tartós ellátása céljából jön létre, és amely nem hoz létre új jogalanyt. Az ügyvédi társulásban ügyvéd, európai közösségi jogász, külföldi jogi tanácsadó vagy ügyvédi iroda vehetnek részt.
A Javaslat az ügyvédi társulás mellett új lehetőségként létrehozza az irodaközösséget, amely a működéssel összefüggő infrastrukturális költségek optimalizálását segíti elő. Az irodaközösség önálló jogalanyisággal nem rendelkezik, saját név alatt nem működtethető, létrehozásához írásbeli megállapodás szükséges. Résztvevői köre megegyezik az ügyvédi társulás feltételeivel. Az ügyvédi irodaközösség létrejöttét, megszűnését, az együttműködésben résztvevőket, illetve a résztvevők személyében történt változást a területi kamarának be kell jelenteni.
bővebben:
http://jogaszvilag.hu/rovatok/szakma/uj-szereplok-az-ugyvedi-torvenyben
Pató Viktória Lilla