Előszerződések joga
"Egy üzlet, egy szerződés nem csupán papiros (...). A szabadság nem a szerződésszegés szabadsága, nem a mérhetetlen károkozás szabadsága. A szabadság a mi társadalmunkban az okos döntések szabadsága."
/Csányi Vilmos/
A jog arra is ad lehetőséget, hogy abban állapodjunk meg egy másik személlyel, hogy egymással később szerződést fogunk kötni. Ilyen esetben beszélünk előszerződésről. Mik az előszerződés megkötésének következményei? Kikényszeríthető-e az előszerződés alapján a szerződéskötés? Lehet-e foglalót vagy más biztosítékot alkalmazni az előszerződésben?
Kevesen tudják, hogy az előszerződés nem feltétlen lesz érvénytelen önmagában azért, mert az annak alapján megkötendő szerződés érvénytelen lenne. Dr. Bayer Andrea kifejtette: a mindennapi életben gyakran előfordul, hogy bármilyen ügyben előszerződést kötünk – legyen az ingatlan adásvételi szerződés, vagy például egy szemüveg megrendelés, amely alapján kifizetjük a vételár egy részét, jóllehet, a kész szemüveget csak két hét múlva kapjuk meg, amikor a teljes vételár kifizetésével és a szemüveg átvételével megkötjük a végleges adásvételi szerződést.
Előszerződés megkötésére leginkább akkor van szükség, ha bizonyos akadályok elhárulása és/vagy feltételek bekövetkezése még szükséges ahhoz, hogy a végleges szerződést megkössük. Amennyiben azonban valamilyen oknál fogva mégsem hárul el a jövőbeni végleges szerződés megkötéséhez szükséges akadály, illetve a várt esemény nem következik be, akkor megfogalmazódik az a fontos kérdés, hogy bármelyik fél elállhat-e az előszerződéstől és követelheti-e az eredi állapot helyreállítását, azaz, hogy a felek elszámoljanak egymással.
Alapesetben az előszerződés érvényessége vagy érvénytelensége nem választható el annak a szerződésnek az érvényességétől, vagy érvénytelenségétől, amelynek a megkötésére a felek kötelezettséget vállalnak. Például, ha adott esetben egy végleges szerződés megkötése jogszabályba ütközne, és ezért érvénytelen lenne, akkor az előszerződés is érvénytelen. Azonban, amennyiben az előszerződés megkötésének időpontjában reális lehetőség van az előszerződés alapján érvényes végleges szerződés megkötésére, akkor az előszerződés érvénytelensége elválhat az annak alapján megkötendő szerződés érvénytelenségétől.
Ezért fontos egy adott előszerződés megkötésének időpontjában mindig szem előtt tartani, hogy az abban vállalt kötelezettségektől nem minden esetben lehet elállni, azaz egy előszerződés is teljesülhet anélkül, hogy létrejönne a végleges szerződés. Különösen a későbbi jogszabályi változások nem eredményezhetik az előszerződés érvénytelenségének megállapítását.
Hogyan védekezhetünk a mai gyorsan változó jogszabálykörnyezetben?
Olyan ügyleteknél, amelynél az előszerződés megkötésének időpontja időtávlatban lényegesen eltér a végleges szerződés megkötésének időpontjától, mindig célszerű olyan kikötéséket alkalmazni, amelyek egyértelműsítik, hogy a felek az előszerződéstől való elállást biztosítják-e vagy sem.
Az előszerződés érvénytelensége ugyanis csak akkor áll fenn, ha eleve nincs reális lehetőség a későbbi érvényes szerződéskötésre, tehát nem hárulhat el az akadálya annak, hogy a felek az előszerződés alapján később érvényes végleges szerződést köthessenek.
Fontos tehát megkülönböztetni, hogy van-e reális lehetőség az előszerződés alapján érvényes végleges szerződés megkötésére vagy sem, mert ha igen, akkor az előszerződés teljesülésbe mehet anélkül, hogy létrejönne a végleges szerződés – hangsúlyozta végezetül dr. Bayer Andrea.
Az előszerződés legfontosabb következménye, hogy szerződéskötési kötelezettséget hoz létre az előszerződést kötő felek között. Ez azt jelenti, hogy az előszerződésben foglalt szerződést, az előszerződésben foglalt feltételek szerint egy későbbi időpontban kötelesek egymással megkötni.
Nem mindig egyszerű az előszerződés megkülönböztetése a többi szerződéstől. Nem előszerződés például, ha a felek abban állapodnak meg, hogy az eladó eldöntheti, hogy a vevő által kötelezően közlendő vételi ajánlatot elfogadja-e. Ebben az esetben nincs szerződéskötési kötelezettség az eladó oldalán, mindössze a vevő oldalán az ajánlattételre vonatkozóan.
Milyen formában lehet előszerződést kötni?
Az előszerződést olyan alakban kell megkötni, amit jogszabály vagy a felek megállapodása az előszerződés alapján megkötendő végleges megállapodásra előír. Mivel a Ptk. általános szabálya szerint a szerződéskötés nincs meghatározott alakhoz kötve, ezért előszerződést is lehet akár szóbeli megállapodással kötni. Olyan szerződés esetén, ahol a jogszabály írásbeli alakot tesz kötelezővé, ott az előszerződés is csak írásban érvényes. Így például ingatlan adásvételi előszerződést csak írásban lehet érvényesen kötni.
Az előszerződés kötelező tartalma
Az előszerződésben a feleknek meg kell állapodniuk a később kötendő végleges szerződés lényeges feltételeiben. Ha e feltételeket az előszerződés nem tartalmazza, akkor nem tekinthető előszerződésnek. Így nem ingatlan adásvételi előszerződés az olyan megállapodás, amely nem tartalmazza az érintett ingatlan vételárát, vagy legalább a vételár meghatározásának módjára való megállapodást.
A szerződéskötés kikényszeríthetősége
Az előszerződéssel a feleknek kötelezettsége keletkezik a szerződéskötésre, ami azt is jelenti, hogy a szerződés megkötése akár bírósági úton is kikényszeríthető. A felek bármelyike kérheti, hogy a bíróság a szerződést az előszerződésben foglalt feltételek alapján hozza létre.
Az előszerződés alapján való szerződéskötést csak akkor lehet megtagadni, ha az illető bizonyítja, hogy az előszerződés megkötését követően előállt körülmény következtében az előszerződés változatlan feltételek melletti teljesítése lényeges jogi érdekét sértené, és a körülmények megváltozásának lehetősége az előszerződés időpontjában nem volt előre látható, a körülmények megváltozását pedig nem ő idézte elő, továbbá a körülmények változása nem tartozik rendes üzleti kockázata körébe.
Foglaló az előszerződésben
Az előszerződés is szerződés, így lehet különböző szerződéses biztosítékokat is alkalmazni benne. Így foglaló is kiköthető az előszerződésben annak biztosítására, hogy a felek a végleges szerződés megkössék, vagy akár az előszerződés alapján előlegként fizetendő összeg megfizetésének biztosítására is alkalmazható foglaló.
[1] http://www.origo.hu/jog/lakossagi/20170503-kovacs-reti-szegheo-ervenytelen-szerzodes-ervenyes-eloszerzodes.html
[2] http://kocsisszabougyved.hu/ot-dolog-amit-erdemes-tudni-az-eloszerzodesrol/