Rendszerüzenet

Ki minősül aktív munkahely keresőnek?

Mai cikkünkben a T/16031 számú, egyes törvényeknek az álláskeresők nyilvántartásában szereplő, munkaképtelenné vált személyek védelmében szükséges módosításáról szóló törvényjavaslat rendelkezéseit vizsgáljuk.

A munkanélküliek számának csökkenése nem feltétlenül jár együtt az álláskeresői nyilvántartásból kikerülő emberek munkavállalásával.  A 1253/2016. (VI. 6.) Korm. határozat elrendelte az egészségügyi okból nem foglalkoztatható emberek álláskeresői nyilvántartásból való törlését. Ez a BM adatai szerint 53 ezer embert érintett. Az álláskeresői nyilvántartásból törölt emberektől a járási hivatalok megvonták a foglalkoztatást helyettesítő támogatást. A törvényjavaslat a szociális törvény módosítását célozza annak érdekében, hogy az egészségügyi okból munkaképtelen, és ezért az álláskeresői nyilvántartásból kizárt emberek, ne veszítsék el a szociális ellátásra (és ezzel a TB-re) való jogosultságukat.

Az előterjesztő törvényi szintre kívánja emelni az aktív munkahelykereső fogalmát, mert azt jelenleg az álláskeresőként való nyilvántartásba vételről, valamint a nyilvántartásból való törlésről szóló 2/2011. (I. 14.) NGM rendelet állapítja meg. Így a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 54. § kiegészítéseként, „aktív munkahelykeresőnek az a személy tekinthető, aki 30 napon belül képes és kész munkába állni az állami foglalkoztatási szerv által felajánlott megfelelő munkahelyen, vagy az önmaga által talált olyan munkahelyen, ahol a heti munkaidő eléri a legalább 16 órát”.

A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 33. § a) pontját megváltoztatja. A járási hivatalnak aktív korúak ellátására való jogosultságot kell megállapítania annak az aktív korú személynek, aki munkaképességét legalább 67%-ban elvesztette, aki legalább 40%-os (korábban 50%) mértékű egészségkárosodást szenvedett, vagy akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján nem haladja meg az 60%-os (korábban 50%) mértéket. Csak abban az esetben állapítható meg aktív korúak ellátására való jogosultság, ha az illető és családjának megélhetése más módon nem biztosított, és keresőtevékenységet nem folytat. A javaslat 50%-ról 40%-ra csökkenti az aktív korúak ellátására való jogosultság szempontjából figyelembe vett egészségkárosodás mértékét, melyre azért van szükség, mert a két érték közötti egészségkárosodással rendelkező személyek jellemzően abba a körbe tartoznak, akik elhelyezkedni már nem tudnak.

A 35. § (3) bekezdését kiegészítenék, így az is jogosult lenne foglalkoztatást helyettesítő támogatásra, akit az álláskeresők nyilvántartásából neki fel nem róható okból töröltek. A törvény 36. §- a kiegészülne azzal, hogy nem róható fel, és így nem eshet el az aktív korúak ellátására való jogosultságtól az a személy, aki egészségügyi állapota miatt nem volt az állami foglalkoztatási szerv által felajánlott megfelelő munkahelyen foglalkoztatható.

A törvényjavaslat egy 140/Z. §-t is csatolna a törvényhez, melyben a szociális hatóság 2017. szeptember 1-jéig hivatalból állapít meg foglalkoztatást helyettesítő támogatást azon személyek számára, akiknek foglalkoztatást helyettesítő támogatását e törvényjavaslat törvényi erőre emelkedését megelőzően azért szüntették meg, vagy a támogatás megállapítására vonatkozó kérelmüket azért utasították el, mert egészségügyi állapotuk miatt nem voltak az állami foglalkoztatási szerv által felajánlott megfelelő munkahelyen foglalkoztathatóak. Az ez alapján megállapított foglalkoztatást helyettesítő támogatást visszamenőlegesen az ellátás megszüntetésének, illetve a kérelem elutasításának időpontjáig terjedő időszakra is meg kell fizetni. Tehát a törvényjavaslathoz kapcsolódó átmeneti rendelkezés előírja a korábban megvont, illetve nem biztosított ellátások esetében a hivatalbóli felülvizsgálatot, illetve az elmaradt ellátás utólagos megfizetését.

A módosítások egyértelművé teszik, hogy nem vonható meg a foglalkoztatást helyettesítő támogatás attól, akit azért törölnek a nyilvántartásból, mert egészségügyi állapota miatt nem volt a felajánlott munkahelyen foglalkoztatható.

 

Forrás:

Netjogtár

Országgyűlés Hivatala/ Irományok

 

Szerk.: Pató Viktória Lilla

 

 

Hozzászólások